Pro provozování některých živností vymezených živnostenským zákonem potřebujete koncesi, tedy státní povolení. Pro získání koncese je zapotřebí prokázat odbornou způsobilost a v některých případech splnit některé další podmínky.
Koncesované živnosti jsou uvedené v Příloze č. 3 k zákonu č. 455/1991 Sb. (PDF)
Co potřebujete?
Právnická osoba k žádosti přikládá:
- Je-li odpovědný zástupce státním příslušníkem členského státu Evropské unie (včetně státních příslušníků jiných smluvních států Dohody o Evropském hospodářském prostoru a Švýcarska, jejich rodinných příslušníků, osob s postavením dlouhodobě pobývajícího rezidenta a jejich rodinných příslušníků, kterým byl povolen dlouhodobý pobyt na území ČR), výpis z evidence trestů nebo rovnocenný doklad vydaný příslušným soudním nebo správním orgánem tohoto státu nebo členského státu posledního pobytu (je-li členským státem posledního pobytu Česká republika, živnostenský úřad si sám vyžádá výpis z evidence Rejstříku trestů). Pokud stát výpis z evidence trestů nebo rovnocenný doklad nevydává, odpovědný zástupce předkládá čestné prohlášení o bezúhonnosti, učiněné před notářem nebo orgánem členského státu, jehož je občanem, nebo před notářem nebo orgánem členského státu posledního pobytu (ne starší 3 měsíců). Tento doklad může být nahrazen dokladem o uznání odborné kvalifikace, pokud se jím prokazuje i splnění podmínky bezúhonnosti.
- Doklad o tom, že právnická osoba byla zřízena nebo založena, pokud se nezapisuje do veřejného rejstříku nebo pokud ještě zápis nebyl proveden, anebo doklad o tom, že právnická osoba je zapsána veřejném rejstříku, pokud již byl zápis proveden. Doklad o provozování podniku v zahraničí nepředkládá právnická osoba se sídlem, ústřední správou nebo hlavním místem své podnikatelské činnosti v členském státu Evropské unie. Výpis z obchodního či obdobného rejstříku nesmí být starší 3 měsíců.
- Doklad prokazující právní důvod pro užívání prostor, v nichž má právnická osoba nebo organizační složka zahraniční právnické osoby na území České republiky sídlo, nebyl-li již tento doklad přiložen při zápisu do veřejného rejstříku nebo jiné evidence a není-li ohlašovaná adresa již do veřejného rejstříku nebo jiné evidence zapsána.
- Prohlášení odpovědného zástupce, že souhlasí s ustanovením do funkce, podpis na prohlášení musí být úředně ověřen, neučinil-li odpovědný zástupce prohlášení osobně před živnostenským úřadem.
- Doklad prokazující odbornou způsobilost odpovědného zástupce.
- Doklad o zaplacení správního poplatku.
Kolik to bude stát?
Za podání žádosti při vstupu do živnostenského podnikání zaplatíte 1 000 Kč.
Za další žádost bez ohledu na očet živností zaplatíte 500 Kč
Poplatek se vybírá jen jednou, pokud bylo ohlášeno současně více živností nebo pokud je současně ohlášena živnost a podána žádost o koncesi. Poplatek je možno uhradit v hotovosti na živnostenském úřadu nebo poštovní poukázkou, bankovním převodem či platební kartou.
Jak dlouho to bude trvat?
Do třiceti dnů ode dne doručení žádosti živnostenskému úřadu, pokud jsou splněny všechny náležitosti.
Živnostenský úřad do pěti dnů ode dne nabytí právní moci rozhodnutí o udělení koncese provede zápis do živnostenského rejstříku a podnikateli vydá výpis.
Jak a kde podat?
Žádost vyřizuje Živnostenský úřad Magistrátu města Plzně a podává se na jednotném registračním formuláři pro právnické osoby. Ten je k dispozici na pracovišti úřadu nebo si jej můžete stáhnout.
Pokud máte datovou schránku nebo zaručený elektronický podpis, můžete žádost podat elektronicky.
Využijte možnosti objednání na www.uradbezcekani.cz, kde si můžete také prohlédnout obsazenost přepážek v jednotlivých dnech týdne.